0 0
Akullore në kushte shtëpie

Akullore në kushte shtëpie

Cuisine:

  Akullores së mirë, nuk i shikohen kaloritë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 973 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Qumështin vëreni në tenxhere le të ngrohet mirë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një enë rrahini të kuqtë e vezëve e më pas shtojuni sheqerin.

  Step 3
  Mark as Complete

  Të kuqtë e rrahur shtoni tek qumështi i nxehtë dhe përziejini derisa të trashet masa, njësoj si kur bëjmë puding.

  Step 4
  Mark as Complete

  Kur të ketë ndodhur kjo, largojeni tenxherenë nga zjarri.

  Step 5
  Mark as Complete

  Në një enë tjetër rrahini të bardhët e vezëve e këto shtojani më pas qumështit me të kuqtë e vezëve.

  Step 6
  Mark as Complete

  Miksojeni ajkën e ëmbël e shtojani cokollatën e shkrirë. Këtë masë bashkojeni me masën me qumësht.

  Step 7
  Mark as Complete

  Miksojini mirë të gjitha e më pas masën zbrazeni në enën adekuate, hidhini lajthi të thërmuara sipër dhe vendoseni në ngrirje të thellë për të paktën 3 orë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Tullumba
  next
  Makarona me djathë e domate
  • 973 Views
  • 3 hr
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tullumba
  next
  Makarona me djathë e domate