0 0
Amar El Deen

Amar El Deen

Përbërësit

1 kg kajsi
1 kg sheqer
lëngu i dy limonëve të vegjël lëng limoni
Kuzhina:

  Ky lëng-recel kajsish kryesisht bëhet në Lindjen e Mesme dhe emri i tij origjinal është Amar El Deen. Neve na ka pëlqyer sidomos kohëzgjatja e përgatitjes së tij-20 minuta. Bëjeni këtë lëng të shijshëm kajsish dhe siguroni recel për lyerjen e krepave gjatë gjithë dimrit. Me Shije!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 302 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Kajsitë lahen e pastrohen, u hiqet bërthama dhe copëtohen. Vendosen në një tavë me fund të trashë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Sipër ua hedhim sheqerin dhe kështu i lëmë të rrinë gjithë natën.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Të nesërmen tavën e vendosim në zjarr dhe lëmë të shkrijë sheqeri. Pastaj ulim temperaturën dhe masa zihet për afro 20 minuta, duke e përzier herë pas here.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Kajsitë do të zbuten dhe do të krijohet një masë e butë e trashë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj masën e largojmë nga zjarri dhe e lëmë të ftohet tërësisht. Kur të jetë ftohur, ia hedhim lëngun e limonit. Më pas masa bluhet në blender.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Masën e bluar e ruajmë në qeska ose kavanozë dhe e vendosim në frigorifer.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndërkaq nëse doni të përgatisni lëng, menjëherë pas bluarjes, në masë shtoni ujë të zakonshëm ose të gazuar dhe akoma më shumë lëng limoni. Lëngu konsumohet i ftohtë.

  i mëparshmi
  Salcë me jogurt
  i ardhshmi
  Musaka me mish pule
  • 302 Pamje
  • 30 min
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  1 kg kajsi
  1 kg sheqer
  lëngu i dy limonëve të vegjël lëng limoni

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Salcë me jogurt
  i ardhshmi
  Musaka me mish pule