0 0
Bagetë me hudhër

Bagetë me hudhër

Përbërësit

450 gr miell
300 ml qumësht
50 gr gjalpë
tharm të freskët buke
1 lugë e vogël sheqer
½ lugë e vogël kripë
1 të bardha vezësh
3 thelpinj hudhre
1 tufë magdanoz
Kuzhina:

  Vështirë se do të mund t’i rezistoni shijes së kësaj bagete, prandaj për të larguar erën e hudhrës u rekomandojmë të përtypni disa fije magdanozi e më pas t’i përpini ato. Pas kësaj, mund të hani nga kjo bukë sa të doni!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 993 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Tharmin fermentojeni me qumësht të ngrohtë dhe shtojani sheqerin dhe pak miell.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Lëreni të pushojë derisa të dyfishohet në masë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj tharmin e fermentuar bashkojeni me qumështin e mbetur, gjalpën e shkrirë dhe miellin.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Masën e fituar ngjisheni mirë dhe lëreni të pushojë në një vend të ngrohtë, derisa të dyfishohet në masë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj ngjisheni edhe një herë dhe ndajeni në disa toptha.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Topthat e brumit le të pushojnë edhe 20 minuta të tjera. Pastaj me duar jepjuni formën e fitilit (zgjatini).

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Bukët e formuara renditini në tepsinë e lyer me yndyrë dhe të spërkatur me miell. Piqini në furrën e parangrohur në 180 gradë.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Dhjetë minuta para se t’i nxirrni nga furra, lyejini me përzierjen e një të bardhe veze dhe hudhrës e magdanozit të grirë imët.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Pesto me kungulleshka
  i ardhshmi
  Tavë me spinaq
  • 993 Pamje
  • 2 hr
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  450 gr miell
  300 ml qumësht
  50 gr gjalpë
  tharm të freskët buke
  1 lugë e vogël sheqer
  ½ lugë e vogël kripë
  1 të bardha vezësh
  3 thelpinj hudhre
  1 tufë magdanoz

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Pesto me kungulleshka
  i ardhshmi
  Tavë me spinaq