0 0
Bajadera

Bajadera

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
500 gr biskota të bluara
200 gr kokos
250 gr sheqer
200 ml qumësht
250 gr gjalpë
1 sheqer vanilje
1.5 lugë gjelle rum
Glazura:
200 gr cokollatë gatimi
6 lugë gjelle vaj
Kuzhina:

  Keni provuar të bëni të famshmen bajadera në shtëpi? Provojeni këtë variant. Kokosin mund ta zëvendësoni edhe me arra apo lajthi.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 980 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë të madhe trazojini bashkë biskotat e bluara dhe kokosin.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë tjetër vendoseni në zjarr të ngadalshëm qumështin, gjalpën, sheqerin dhe sheqer vaniljen, derisa të shkrihen të gjitha.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas shkrirjes, masën hidheni tek biskotat.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni rumin dhe masën trazojeni mirë me duar.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Tepsinë e përmasavve 26x39 cm lyejeni me pak vaj dhe në të shtrojeni brumin e përgatitur. Rrafshojeni mirë.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Sipër saj hidhni glazurën me çokollatë e më pas ëmbëlsirën vendoseni në frigorifer që të forcohet.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Është mirë që para shërbimit, ëmbëlsira të lihet në temperaturë dhome për 15 minuta. Pastaj priteni në format e caktuara dhe shërbejeni.

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  7 këshilla se si të gatuani gjithmonë një gjellë të shijshme
  i ardhshmi
  Gjoks pule me spinaq
  • 980 Pamje
  • 2 hr
  • Servon 8
  • Vështirësia: e Lehtë

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  500 gr biskota të bluara
  200 gr kokos
  250 gr sheqer
  200 ml qumësht
  250 gr gjalpë
  1 sheqer vanilje
  1.5 lugë gjelle rum
  Glazura:
  200 gr cokollatë gatimi
  6 lugë gjelle vaj

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  7 këshilla se si të gatuani gjithmonë një gjellë të shijshme
  i ardhshmi
  Gjoks pule me spinaq