0 0
Bakllava

Bakllava

Ingredients

Adjust Servings:
3 të kuq të vesë
1 vezë
1 gotë caji turk qumësht
1 gotë caji turk vaj
1 gotë caji turk ujë
1 pluhur pjekurinash
1 lugë gjelle uthull
me maje të gishtave sheqer
me maje të gishtave kripë
niseshte
gjalpë
Për sherbetin:
2 kg sheqer
ujë
limon
Cuisine:

  Pavarësisht cfarë ëmbëlsirash gatuajmë në shtëpitë tona, bakllavaja vazhdon të mbetet mbretëresha e të gjitha deserteve për shqiptarët. Po ndajmë me ju njërën nga recetat e shumta për gatimin e saj.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,196 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Brumi për bakllavanë bëhet duke përdorur të gjithë përbërësit e mësipërm. E punojmë mirë me duar duke krijuar një topth të butë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj, brumin e vendosim në një qese të lyer me vaj dhe e lëmë të pushojë në frigorifer gjatë natës.

  Step 3
  Mark as Complete

  Të nesërmen brumi ndahet në kulec të vegjël (dalin 36 kulec pak më të mëdhenj se kokrra e arrës).

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj kulecët mbulohen me celofan dhe lihen të pushojnë një orë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Më pas spërkaten me niseshte dhe tëhollohen nga dy peta njëherësh. Secila petë spërkatet me gjalpë të shkrirë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Mbushjen e bëni sipas dëshirës, por neve personalisht më shumë na pëlqen mbushja me arra.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ky brumë është shumë i përshtatshëm për bakllavatë e mbështjellura në formë të rolesë, por edhe për bakllavanë tradicionale.

  Step 8
  Mark as Complete

  Para futjes në furrë, bakllavasë i hidhet gjalpa e shkrirë më parë. Piqet për afro 4 orë në furrën e parangrohur në 150 gradë.

  Step 9
  Mark as Complete

  Për sherbetin:

  2 kg sheqer përzijini me 1 litër e gjysëm ujë dhe disa thela limoni. Vendoseni në zjarr dhe aromatizojeni me një shkop kanelle. Llogarisni që ta lini edhe 10 minuta pasi ka marrë valë. Hiqeni dhe lëreni të ftohet për 10 minuta. Pastaj hidhjani bakllavasë së nxehtë.

  previous
  Biskota me lajthi
  next
  Supë e ftohtë me avokado
  • 2,196 Views
  • 4 hr
  • Serves 10
  • Vështirësia: Medium
  • 150 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  3 të kuq të vesë
  1 vezë
  1 gotë caji turk qumësht
  1 gotë caji turk vaj
  1 gotë caji turk ujë
  1 pluhur pjekurinash
  1 lugë gjelle uthull
  me maje të gishtave sheqer
  me maje të gishtave kripë
  niseshte
  gjalpë
  Për sherbetin:
  2 kg sheqer
  ujë
  limon

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Biskota me lajthi
  next
  Supë e ftohtë me avokado