0 0
Biftekun e përsosur mund ta bëni edhe në shtëpi!

Biftekun e përsosur mund ta bëni edhe në shtëpi!

Kuzhina:

  Udhëzimet

  Shpërndaje

  Kuzhinieri i famshëm portugez Oliver da Kosta, ka zbuluar të fshehtën që na intereson të gjithëve- si të pjekim në mënyrë të përsosur një copë bifteku?

  Sipas da Kostas, fillimisht mishi që do të përdoret për biftek, duhet që për një kohë të qëndrojë në temperaturë ambienti- në mënyrë që të mos jetë i ftohtë.

  Edhe tigani i nxehtë është gjithashtu një detaj i rëndësishëm, kur bëhet fjalë për përgatitjen e biftekut.

  Ndërkohë që sipas kuzhinierit të famshëm, bifteku do të qëndrojë i  lëngshëm dhe i butë, nëse menjëherë pas pjekjes, e prisni në disa vende e të prerat duhet të jenë ndërmjet 3 e 5 mm.

  Një tjetër detaj i rëndësishëm sipas tij është edhe koha e fërgimit të biftekut e që sipas da Kostas nuk duhet të kalojë më tepër se 2-3 minuta në secilën anë.

  (Visited 1 089 times, 1 visits today)
  i mëparshmi
  Tortelini
  i ardhshmi
  Krofne me djath
  • 1 089 Pamje
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Tortelini
  i ardhshmi
  Krofne me djath