0 0
Bishtat e sallatës jeshile, “ilaçi” për të fjetur mirë

Bishtat e sallatës jeshile, “ilaçi” për të fjetur mirë

Directions

Share

Ju ka rastisur të shikoni një lëng të çuditshëm si qumësht që rrjedh kur ju prisni pjesën e bardhë të sallatës jeshile.

Duhet të dini se ky lëng qumështor, i cili është përbërë nga lateks dhe gjendet natyrisht tek sallata jeshile, nuk është aspak i dëmshëm por përkundrazi.

Kjo përbërje ka shije pak të hidhur dhe çuditërisht ka një përbërës që ndikon tek gjumi. Varietet antike përmbanin më shumë nga ky lëng, ndaj romakët e këshillonin që të konsumohej në fund të vaktit për t’u qetësuar dhe për të stimuluar gjumin.

Ndaj nëse keni dëshirë për një gjumë apo pushim më të qetë konsumoni sallatë jeshile, sidomos pjesët fundore.

(Visited 303 times, 1 visits today)
previous
Mëngjesi ideal: Çfarë duhet dhe nuk duhet të hani
next
Qofte me salcë qepësh
  • 303 Views
  • Vështirësia: Medium

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

previous
Mëngjesi ideal: Çfarë duhet dhe nuk duhet të hani
next
Qofte me salcë qepësh