0 0
Biskota për fëmijë

Biskota për fëmijë

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
250 gr miell
70 gr sheqer
1 lugë e mesme pluhur pjekurinash
120 gr gjalpë
1 vezë
1 lugë e mesme ekstrakt vanilje
1-2 lugë qumësht

Këto biskota me forma të ndryshme do jenë ushqimi i ri i preferuar për fëmijët tuaj! Hidhni sheqer pluhur mbi për dekorim.

Përbërësit

Udhëzimet

Shpërndaje
(Visited 31 415 times, 7 visits today)
Hapi 1
E kam përfunduar këtë hap

Në një enë përzini miellin, sheqerin dhe pluhurin për pjekurina. Transferoni në një processor për ushqim, shtoni gjalpën dhe pulsoni për disa sekonda disa herë deri sa gjalpa të jetë shpërndarë në mënyrë të barabartë.

Hapi 2
E kam përfunduar këtë hap

Transferoni në një enë; shtoni vezën dhe vaniljen. Përzini shpejtë deri sa të formohet një top. Shtoni qumështin, 1 lugë ose 2, nëse masa është shumë e thatë për t’u formuar topi. Mbështillni me letër plastike dhe futeni në frigorifer për 30 minuta.

Hapi 3
E kam përfunduar këtë hap

Vendosni letër për pjekje në dy enë për biskota.

Hapi 4
E kam përfunduar këtë hap

Nxirrni masën nga frigoriferi dhe shtrini në shtresë të hollë 1cm. Prisni në format tuaja të preferuara dhe transferoni në enët për pjekje, duke lënë 2 cm distancë mes tyre. Futni në frigorifer për 10 minuta deri sa të nxehet furra.

Hapi 5
E kam përfunduar këtë hap

Piqni në temperaturë 160 C për 2 minuta, ose deri sa biskotat të marrin ngjyrë ari anash. Ju bëftë mirë!

i mëparshmi
Tortë turke pa gluten me portokall dhe bajame
i ardhshmi
Shtrudëll me krem vanilje
  • 31 415 Pamje
  • 52 min
  • Servon 15
  • Vështirësia: e Lehtë
  • 160 C

Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
250 gr miell
70 gr sheqer
1 lugë e mesme pluhur pjekurinash
120 gr gjalpë
1 vezë
1 lugë e mesme ekstrakt vanilje
1-2 lugë qumësht

Përzgjedh këtë recetë

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

i mëparshmi
Tortë turke pa gluten me portokall dhe bajame
i ardhshmi
Shtrudëll me krem vanilje