0 0
Brownies

Brownies

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
220 gr çokollatë me 65% kakao
200 gr gjalpë
5 vezë
200 gr sheqer
40 gr bajame të bluara
20 gr miell
1 lëvore portokalli
1 lugëz aromë bajamesh
Kuzhina:

  Receta për një ëmbëlsirë ultra-çokollatore për të gjithë adhuruesit e çokollatës.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 169 times, 2 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Furrën ngroheni në 180 gradë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Enën me diametër 24 cm, ku do të piqet ëmbëlsira, mbulojeni me letër pjekjeje.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Gjalpën e çokollatën shkrijini duke krijuar një masë homogjene e më pas lërini anash të ftohen pak.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Të bardhët e vesë rrahini me mikser duke shtuar gradualisht sheqerin derisa të fitoni një shkumë të fortë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Tek çokollata shtoni të kuqtë e vezëve e miksojini derisa të fitoni një masë të njëjtë. Në këtë masë më pas shtoni lëvoren e portokallit të grirë në rende, miellin dhe bajamet e bluara.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Në fund shtoni edhe aromën e bajameve.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj, tek çokollata shtojeni gradualisht shkumën me të bardhë të vezëve. Trazojini mirë të gjitha me tel kuzhine.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin e fituar zbrazeni në enën e përgatitur dhe piqeni për 45 minuta në furrën e parangrohur.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Përpara servimit, ëmbëlsira duhet ftohur mirë.

  Hapi 10
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  Hapi 11
  E kam përfunduar këtë hap

  Ps. Mos u habisni, mesi i ëmbëlsirës duhet të jetë pak i lagësht pas pjekjes.

  i mëparshmi
  Çaji i gjetheve të mjedrës dhe beneficionet e tij shëndetësore tek gratë
  i ardhshmi
  Sallatë me karrota
  • 169 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  220 gr çokollatë me 65% kakao
  200 gr gjalpë
  5 vezë
  200 gr sheqer
  40 gr bajame të bluara
  20 gr miell
  1 lëvore portokalli
  1 lugëz aromë bajamesh

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Çaji i gjetheve të mjedrës dhe beneficionet e tij shëndetësore tek gratë
  i ardhshmi
  Sallatë me karrota