0 0
Brumë universal francez për bukë e pjekurina

Brumë universal francez për bukë e pjekurina

Përbërësit

4 filxhanë ujë të ngrohtë
6 lugë gjelle sheqer
4 lugë gjelle tharm buke *instant
1 filxhan vaj
2 lugë kripë
10-12 filxhanë miell
Kuzhina:

  Një brumë që nuk dështon në asnjë variant.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 686 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë të madhe bashkojini ujin, sheqerin e tharmin. Lërini të pushojnë për 2-3 minuta.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas shtoni vajin, kripën e miellin dhe formojeni brumin.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Fillimisht shtoni 10 filxhanë miell e më pas shtoni miell gradualisht sipas nevojës, duke përfituar një brumë të lagësht, por jo ngjitës.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin e fituar lëreni të pushojë për 10 minuta. Më pas punojeni me duar. Këtë veprim përsëriteni edhe 4-5 herë të tjera.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas kësaj periudhe keni përfituar një brumë universal, me të cilin mund të gatuani ç’të doni.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Kujdesuni që para pjekjes, pjekurinat e përgatitura me këtë brumë, t'i lyeni me të kuq të vesë e spërkatni me fara sezami ose të tjera sipas dëshirës.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqeni për 20-30 minuta në furrën e parangrohur në 200 gradë.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Pranverë në pjatë: Shparguj në skarë
  i ardhshmi
  Sallatë kremoze me salcë pesto
  • 1 686 Pamje
  • 2 hr
  • Vështirësia: Mesatare
  • 200

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  4 filxhanë ujë të ngrohtë
  6 lugë gjelle sheqer
  4 lugë gjelle tharm buke *instant
  1 filxhan vaj
  2 lugë kripë
  10-12 filxhanë miell

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Pranverë në pjatë: Shparguj në skarë
  i ardhshmi
  Sallatë kremoze me salcë pesto