0 0
Brumë universal për krofne e petulla

Brumë universal për krofne e petulla

Ingredients

650 gr miell
1 filxhan qumësht
4 gr tharm buke
1 lugëz sheqer
1 filxhan kos
½ lugëz sodë bikarbonë
1 lugëz kripë
3 lugë gjelle vaj
Cuisine:

  Brumë ideal për krofne e petulla që nuk pijnë fare vaj!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,379 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Qumështin ngroheni pak, shtojani tharmin/majanë e bukës, sheqerin dhe 1-2 lugë miell. Lëreni të fermentohet.

  Step 2
  Mark as Complete

  Miellin siteni, shtoni kripën e kosin e bërë bashkë me sodën bikarbonë (kjo duhet bërë më herët, në mënyrë që kosi të pushojë bashkë me sodën).

  Step 3
  Mark as Complete

  Përziejini mirë të gjitha e shtojani tharmin e fermentuar.

  Step 4
  Mark as Complete

  Bëjeni një brumë të butë dhe lëreni të pushojë në vend të ngrohtë për një orë. Por mund ta lini të pushojë edhe gjithë ditën, i mbuluar me qese, në frigorifer.

  Step 5
  Mark as Complete

  Mos harroni, që nese e lini brumin në frigorifer, ai duhet nxjerrë nga atje 15 minuta përpara skuqjes/pjekjes.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pas periudhës së “pushimit”, brumin ndajeni në toptha të vegjël, të cilët do t’i hapni me duar dhe piqini në vajin e nxehtë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ky brumë është një zgjidhje fenomenale për krofne, petulla e pancerota. Ato do të jenë shumë të buta e nuk do të thithin aspak vaj.

  Step 8
  Mark as Complete

  Provojeni!

  previous
  Pulë me domate qershi
  next
  Hithenik misri
  • 2,379 Views
  • 1 hr
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  650 gr miell
  1 filxhan qumësht
  4 gr tharm buke
  1 lugëz sheqer
  1 filxhan kos
  ½ lugëz sodë bikarbonë
  1 lugëz kripë
  3 lugë gjelle vaj

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pulë me domate qershi
  next
  Hithenik misri