0 0
Bukë arabe me grizë

Bukë arabe me grizë

Ingredients

Adjust Servings:
500 gr grizë/ermik/semolina
30 gr tharm buke
2 lugë gjelle miell
½ filxhan vaj ulliri
1 lugëz kripë
1 të kuq i vesë
ujë
Cuisine:

  Nga brenda e butë e krokante nga jashtë. Këtë bukë arabe, do ta shijoni në maksimum.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 525 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një enë të thellë bëni bashkë grizën, miellin dhe tharmin e bukës me pak ujë, vaj e kripë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtojini ujë duke e përzier derisa të fitoni një brumë elastik.

  Step 3
  Mark as Complete

  Brumin punojeni mirë për 10 minuta e më pas ndajeni në dy ose katër pjesë, varësisht sa kulec buke doni.

  Step 4
  Mark as Complete

  Kulecët e formuar vendosini në tavën e lyer me yndyrë, mbulojini me një pecetë të pastër dhe lërini të pushojnë në vend të ngrohtë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pasi të jenë dyfishuar në masë, lyejini me të kuqtë e vesë të përzier me pak ujë ose qumësht e më pas futini në furrën e nxehur shumë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pas disa minutash, me ndihmën e majës së thikës testojini nëse janë pjekur mjaftueshëm e nëse ky nuk është rasti atëherë rrotullojini në anën tjetër e vazhdojeni pjekjen edhe për disa minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Shërbejini të ngrohta.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Supë kremoze me presh
  next
  Tortë tiramisu me krepa
  • 525 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 250

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr grizë/ermik/semolina
  30 gr tharm buke
  2 lugë gjelle miell
  ½ filxhan vaj ulliri
  1 lugëz kripë
  1 të kuq i vesë
  ujë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Supë kremoze me presh
  next
  Tortë tiramisu me krepa