0 0
Bukë bananesh me dredhëza

Bukë bananesh me dredhëza

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
4 banane
320 gr miell
10 gr pluhur pjekurinash
150 gr sheqer
120 gr gjalpë
2 vezë
5 gr ekstrakt vanilje
2 gota dredhëza *luleshtrydhe
pak kripë
Kuzhina:

  Brumi i butë, dredhëzat e freskëta dhe aroma e mrekullueshme e vaniljes kombinohen të gjitha bashkë në këtë ëmbëlsirë sezonale jashtëzakonisht të shijshme.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 227 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë bëni bashkë miellin, pluhurin për pjekurina dhe pak kripë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në enën tjetër thyejini vezët, sheqerin, gjalpën dhe ekstraktin e vaniljes. Këto tundini mirë të gjitha e më pas bashkojini me bananet, të cilat i keni shtypur me pirun.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Tek masa shtoni edhe përbërësit e thatë dhe të gjitha bashkë trazojini mirë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Dredhëzat lajini e pastrojini. Më pas hidhjuni një lugë miell dhe tundini mirë, në mënyrë që mielli të “kapet” për frutin.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Dredhëzat e përgatitura kështu hidhini tek brumi i përgatitur dhe të gjitha bashkë piqini në kallëp buke në furrën e parangrohur në 180 gradë për afro gjysmë ore.

  i mëparshmi
  Pije e gjelbër me banane
  i ardhshmi
  Bakllavë
  • 227 Pamje
  • 50 min
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  4 banane
  320 gr miell
  10 gr pluhur pjekurinash
  150 gr sheqer
  120 gr gjalpë
  2 vezë
  5 gr ekstrakt vanilje
  2 gota dredhëza *luleshtrydhe
  pak kripë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Pije e gjelbër me banane
  i ardhshmi
  Bakllavë