0 0
Bukë e “çarë”

Bukë e “çarë”

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
500 gr miell
300 ml ujë
2 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë receli tharm buke
1 lugë receli sheqer
1 lugë receli kripë
Për lyerjen:
20 gr miell orizi
30 ml ujë
10 gr miell gruri
10 gr sheqer
½ lugë receli tharm buke
¼ lugë receli kripë
Kuzhina:

  Një bukë me pamje interesante dhe ngjyrë të bardhë të përsosur.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 411 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Miellin, tharmin e bukës, sheqerin e kripën bëjini bashkë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni vajin e ullirit dhe me ujë të vakët formojeni brumin. Lëreni të pushojë për një orë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas ndajeni në dy toptha brumi dhe vendoseni në enën adekuate.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj, miellin e orizit dhe atë të grurit bëjini bashkë me kripën, tharmin e bukës e sheqerin.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni edhe ujin dhe me masën e krijuar, lyejeni sipër bukën.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Lëreni të pushojë edhe gjysmë ore.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj, bukën e fermentuar piqeni në furrën e parangrohur në 200 gradë për 30 minuta.

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Supë me hudhër
  i ardhshmi
  Mëlci me kos
  • 411 Pamje
  • 2 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 200

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  500 gr miell
  300 ml ujë
  2 lugë gjelle vaj ulliri
  1 lugë receli tharm buke
  1 lugë receli sheqer
  1 lugë receli kripë
  Për lyerjen:
  20 gr miell orizi
  30 ml ujë
  10 gr miell gruri
  10 gr sheqer
  ½ lugë receli tharm buke
  ¼ lugë receli kripë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Supë me hudhër
  i ardhshmi
  Mëlci me kos