0 0
Bukë me patate

Bukë me patate

Ingredients

Adjust Servings:
500 gr pure patatesh
400 gr miell
2 lugë gjelle kripë
30 ml vaj ulliri
10 gr tharm buke
10 gr sheqer i kaftë
140 ml ujë i ngrohtë
Cuisine:

  Buka e shtëpisë me patate, sigurisht do t’iu bëjë për vete me shijen dhe aromën e posacme, prandaj nuk do t’iu vijë keq nëse humbisni pak më shumë kohë në përgatitjen e saj. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,281 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Bëjeni brumin dhe lëreni të pushojë për 30 minuta në një enë të lyer me vaj.

  Pas kësaj periudhe, brumin ngjisheni mirë, formoni një kulac dhe vendoseni në tavën ku do të piqet që të pushojë derisa të ngrohet furra.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ndërkohë furrën e ngrohim në 210 gradë.

  Buka piqet për një orë derisa të skuqet mirë.

  Konsumohet edhe e ngrohtë.

  previous
  Role me marmelatë
  next
  Biskota me fruta të thata
  • 1,281 Views
  • 2 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 210 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr pure patatesh
  400 gr miell
  2 lugë gjelle kripë
  30 ml vaj ulliri
  10 gr tharm buke
  10 gr sheqer i kaftë
  140 ml ujë i ngrohtë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Role me marmelatë
  next
  Biskota me fruta të thata