0 0
Bukë misri me ullinj

Bukë misri me ullinj

Ingredients

Adjust Servings:
500 gr miell misri
1 vezë
100 gr djath i troshitur
2 lugë gjelle gjalpë
1 gotë uji ullinj të pastruar *të grira
2 filxhanë çaji qumësht i nxehtë
2 filxhanë çaji ujë të nxehtë
1 tufë kopër
1 tufë magdanoz
1 lugë çaji kripë
1 lugë çaji sheqer
1 lugë receli piper i zi
1 pluhur pjekurinash
Cuisine:

  Një bukë me shije dhe aromë të veçantë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,115 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Vezën, gjalpën, kripën, sheqerin,qumështin e ujin e nxehtë shumë I bëjmë bashkë dhe I trazojmë me lugë druri, derisa të shkrijë gjalpa e të fitojmë një masë homogjene.

  Step 2
  Mark as Complete

  Më hedhim miellin e misrit dhe pluhurin për pjekurina dhe i trazojmë mirë derisa mielli të rregjet i gjithi.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në brumin e përgatitur hedhim ullinjtë, djathin, koprën, magdanozin e grirë dhe piperin e zi.

  Step 4
  Mark as Complete

  I përziejmë mirë në mënyrë që të shpërndahen në gjithë masën e brumit.

  Step 5
  Mark as Complete

  Më pas e hedhim brumin në taven ku do të piqet dhe e lyjemë me gjalpë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Tava vendoset në furrë në 10 minutat e para pasi që e kemi nisur ngrohjen e saj në 220 gradë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Piqet për 45 minuta.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Makarona me djath
  next
  Limoni për nevojat dhe pastrimin e shtëpisë
  • 1,115 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 220 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr miell misri
  1 vezë
  100 gr djath i troshitur
  2 lugë gjelle gjalpë
  1 gotë uji ullinj të pastruar *të grira
  2 filxhanë çaji qumësht i nxehtë
  2 filxhanë çaji ujë të nxehtë
  1 tufë kopër
  1 tufë magdanoz
  1 lugë çaji kripë
  1 lugë çaji sheqer
  1 lugë receli piper i zi
  1 pluhur pjekurinash

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Makarona me djath
  next
  Limoni për nevojat dhe pastrimin e shtëpisë