0 0
Bukë shtëpie me miell të përzier e fara

Bukë shtëpie me miell të përzier e fara

Kuzhina:

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 567 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Tharmin e përziejmë me një lugë gjelle sheqer e një lugë gjelle miell dhe e vendosim të fermentohet

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Kur të jetë fermentuar tharmi, e hedhim në enën ku do të bëjmë brumin dhe i shtojmë ngadalë të gjithë përbërësit e tjerë (kripën, vajin e ullirit, farat e përziera)

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Formojmë një topth elastic brumi, por duke mos e ngjeshur shumë

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin e mbulojmë dhe e lëmë të dyfishohet në një vend të ngrohtë për 35-40 min (në furrën e shporetit të ngrohur në 30 gradë)

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas, brumit i japim format që dëshirojmë dhe e vëmë të pushojë edhe pak gjatë kohës që furrën e nxehim në 250 gradë

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Kur të jetë nxehur furra mjaftueshëm, e fusim bukën në furrë dhe temperaturën e ulim në 230 gradë.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqet për 20-25 minuta varësisht nga lloji i furrës dhe miellit (për cdo rast kontrollojeni pjekjen me majën e thikës ose me një rrëmojsë)

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Pasi të jetë pjekur, buka mbulohet me pecetë derisa të jetë ftohur mjaftueshëm për konsumim

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  PS. Për të ruajtur butësinë e bukës, në pjesën e fundit të furrës, vendosim një enë me ujë gjatë kohës që ajo piqet.

  Hapi 10
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë buka ME SHIJE!

  i ardhshmi
  Çaj i shijshëm kundër dhimbjeve të fytit
  • 1 567 Pamje
  • 75 minuta
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i ardhshmi
  Çaj i shijshëm kundër dhimbjeve të fytit