0 0
Bukë shtëpie pa maja

Bukë shtëpie pa maja

Ingredients

Adjust Servings:
Për fermentimin:
280 ml qumësht i ftohtë
200 gr miell i bardhë gruri
Plus:
150 gr miell
25 gr pluhur pjekurinash
25 gr gjalpë
1 lugëz kripë
pak sheqer
Cuisine:

  Po e bëtë një herë bukën në këtë mënyrë, do ta bëni përherë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,256 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Qumështin e miellin bashkojini dhe të mbuluara lërini të pushojnë për 30 minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një enë tjetër bashkojini të gjithë përbërësit e tjerë. Pas 30 minutash shtojini tek qumështi.

  Step 3
  Mark as Complete

  Përziejini mirë të gjitha duke krijuar një brumë të butë pa dromca.

  Step 4
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 210 gradë, ndërsa tepsinë lyejeni me yndyrë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Topthin e brumit vendoseni në tepsinë e lyer dhe mbulojeni me letër kuzhine.

  Step 6
  Mark as Complete

  Piqeni në furrën e parangrohur për 30 minuta. Pastaj largojani letrën dhe vazhdojeni pjekjen edhe për 10 minuta të tjerë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Pogace për gjysmë ore
  next
  Kek me recel
  • 1,256 Views
  • 2 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 210

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për fermentimin:
  280 ml qumësht i ftohtë
  200 gr miell i bardhë gruri
  Plus:
  150 gr miell
  25 gr pluhur pjekurinash
  25 gr gjalpë
  1 lugëz kripë
  pak sheqer

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pogace për gjysmë ore
  next
  Kek me recel