0 0
Bukë të buta sanduici

Bukë të buta sanduici

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
400 gr miell
200 gr miell integral
300 ml ujë të vakët
10 gr tharm të freskët buke
10 gr sheqer
10 gr kripë
1 të bardhë e vezës
Kuzhina:

  Këto bukë janë ideale për t’u konsumuar si sanduicë ose për mëngjeset e fundjavave me familje. Me Shije!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 471 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Në ujë të vakët e vëmë tharmin me pak miell e sheqer dhe e lëmë të fermentohet.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Miellin e sitim, shtojmë tharmin dhe vajin.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Me këtë masë bëjmë një brumë elastic, të cilin e lyejmë me vaj dhe e lëmë të pushojë e dyfishohet në masë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj, brumin e ndajmë në gjashtë pjesë dhe me duar ia japim formën që dëshirojmë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Bukët i lyejmë sipër me të bardhën e vezës dhe vendosim në tavën ku do t’i pjekim dhe i vëmë në furrën e ftohtë, të cilën pastaj e lëshojmë të ngrohet në 200 gradë.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas 25 minutash i nxjerrim nga furra dhe para konsumimit i lëmë të ftohen plotësisht.
  Ju bëfshin mirë.

  i mëparshmi
  Sallatë Cezar
  i ardhshmi
  Tortë me biskota
  • 1 471 Pamje
  • 1.5 ore
  • Servon 6
  • Vështirësia: e Lehtë
  • 200 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  400 gr miell
  200 gr miell integral
  300 ml ujë të vakët
  10 gr tharm të freskët buke
  10 gr sheqer
  10 gr kripë
  1 të bardhë e vezës

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Sallatë Cezar
  i ardhshmi
  Tortë me biskota