0 0
Bukëvalë

Bukëvalë

Ingredients

1 kg miell
750 ml ujë
kripë
gjalpë
Cuisine:

  Është një prodhim specifik që gatuhet më tepër nga familjet ortodokse dhe futet në grupin e brumërave. Përgatitet në tepsi dhe konsumohet i thërrmuar, i përzierë me pak sheqer sipas shijes. Ka kosistencë të butë dhe shije pak të ëmbël. Kur piqet merr ngjyrë të kuqerremtë. Serviret e copëtuar, në pjata.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 544 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Merret 1 kg miell dhe hidhet në një enë me 750 ml ujë të vluar me kripë. Përzihet me një lugë druri për 5 min. Kjo masë ndahet në 5 pjesë dhe hapen një nga një.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pasi hapet peta e parë sa gjysma e hapësirës së tepsisë, vendoset në këtë të fundit, e lyer me një sasi të bollshme yndyre.

  Step 3
  Mark as Complete

  Mbi petë hidhet sasi e konsideruesheme yndyre dhe vendoset peta e dytë, e cila lyhet përsëri me yndyrë, dhe kështu veprohet me të pesë petët.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pasi shtypen pak dhe mblidhen të gjitha anët në mes, petët kthehen përmbys.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtypen me dorë që të mbulohet gjithë hapësira e tepsisë, duke bërë gropëza me dy gishta në sipërfaqen e petëve. Vendoset në pjekje për 30 minuta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Kjo gatesë është përdorur dhe vazhdon të përdoret kur lind një fëmijë. Presupozon që të rritet në bollëk. Përdoret në dasma, që çifti të gëzohet me fëmijë dhe të ketë mirëqënie. Kjo traditë është e theksuar kryesisht në familjet ortodokse.

  previous
  Makarona me djathë
  next
  Shalqiri: Pija e preferuar e verës
  • 544 Views
  • 40 min
  • Vështirësia: Medium
  • 230

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  1 kg miell
  750 ml ujë
  kripë
  gjalpë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Makarona me djathë
  next
  Shalqiri: Pija e preferuar e verës