0 0
Bukëza hamburgeri

Bukëza hamburgeri

Ingredients

Adjust Servings:
600 gr miell
10 gr tharm buke
1 lugëz sheqer
300 ml qumësht të vakët
50 gr gjalpë të shkrirë
2 lugë gjelle vaj
1 pluhur pjekurinash
2 lugëza kripë
1 vezë
Cuisine:

  Nëse jeni lodhur duke blerë bukëza të gatshme hamburgeri për t’i marrë me vete në piknik, atëherë kjo është receta e duhur për ju.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 734 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tharmin e bukës bëjeni bashkë me sheqerin, 1 lugë miell dhe qumështin e ngrohtë. Trazojini të gjitha lehtë e lërini të fermentohen për disa minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Të gjithë përbërësit e tjerë bëjini bashkë e shtojini tek tharmi i fermentuar.

  Step 3
  Mark as Complete

  Punojeni një brumë homogjen dhe lëreni të dyfishohet në masë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pasi të jetë dyfishuar brumi, ndajeni në 8 toptha të barabartë. Topthat më pas renditini në tepsinë adekuate dhe lyejini me vezën e rrahur.

  Step 5
  Mark as Complete

  Sipas dëshirës mund t’i spërkasni me pak kripë dhe fara sezami. Topthat lërini të pushojnë derisa të ngrohet furra.

  Step 6
  Mark as Complete

  Piqini në temperaturë prej 200 gradësh për 20 minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pasi të piqen, lyejini me pak vaj dhe lërini të ftohen të mbuluara me një pecetë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Domate të mbushura
  next
  Sardele me salcë limoni
  • 734 Views
  • 1.30 hr
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  600 gr miell
  10 gr tharm buke
  1 lugëz sheqer
  300 ml qumësht të vakët
  50 gr gjalpë të shkrirë
  2 lugë gjelle vaj
  1 pluhur pjekurinash
  2 lugëza kripë
  1 vezë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Domate të mbushura
  next
  Sardele me salcë limoni