0 0
Bukëza krokante sanduiçi

Bukëza krokante sanduiçi

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
400 gr miell të bardhë
100 gr miell integral
350 ml ujë
10 gr tharm buke
1 ½ lugë gjelle mjaltë
1 lugë receli kripë
Për lyerje:
100 ml ujë
½ lugë e vogël kripë
Kuzhina:

  Bukëzat e shijshme të sanduiçëve mund t’i bëni fare lehtë në shtëpi. Madje do të mund t’i shijoni edhe më të nxehta e më të freskëta sesa ato që blini në furrë.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 867 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Tharmin/ majanë e bukës trazojeni me ujë të ngrohtë dhe mjaltë dhe lëreni të fermentohet.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Bëni bashkë të dy llojet e miellit, shtojuni kripën e ujin.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Bëjeni një brumë elastik dhe ndajeni në 8 toptha të madhësisë dhe peshës së njëjtë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Topthat renditini në tepsi dhe lyejini me përzierjen prej uji e kripe.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Lërini të pushojnë për 15 minuta e më pas piqini në furrën e parangrohur në 220 gradë për 30 minuta.

  Ju bëfshin mirë.

  i mëparshmi
  Kek i shijshëm çokollate
  i ardhshmi
  Shëndetli me arra
  • 867 Pamje
  • 50 min
  • Servon 8
  • Vështirësia: Mesatare
  • 220

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  400 gr miell të bardhë
  100 gr miell integral
  350 ml ujë
  10 gr tharm buke
  1 ½ lugë gjelle mjaltë
  1 lugë receli kripë
  Për lyerje:
  100 ml ujë
  ½ lugë e vogël kripë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Kek i shijshëm çokollate
  i ardhshmi
  Shëndetli me arra