0 0
Bukëza me presh

Bukëza me presh

Ingredients

Adjust Servings:
350 gr miell
1 lugë kripë
1 lugë receli pluhur pjekurinash
100 gr presh (purrinj)
200 ml ujë me gaz
2 lugë gjelle vaj
Cuisine:

  Nëse dëshironi që mëngjesit tuaj t’i jepni një shije tjetër, atëherë provojeni këtë recetë për bukëza me presh. Nuk do të zhgënjeheni.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,153 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një enë përzieni 300 gr miell, kripën dhe pluhurin për pjekurina.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni ujin, vajin dhe preshin e grirë imët. Formojeni brumin duke shtuar gradualisht miell sipas nevojës. Brumi duhet të ngjitet pak për duarsh.

  Step 3
  Mark as Complete

  Mbulojeni me pecetë dhe lëreni të pushojë ne vend të ngrohtë për 30 minuta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj brumin ngjisheni në një sipërfaqe të përmillur dhe ndajeni në 6 toptha.

  Step 5
  Mark as Complete

  Secilin topth tëhollojeni në një petë me madhësi të pjatës për ëmbëlsira.

  Step 6
  Mark as Complete

  Me ndihmën e një brushe kuzhine, secilën petë lyejeni në njërën anë me vaj.

  Step 7
  Mark as Complete

  Petën e lyer kështu piqeni në tigan të nxehtë për 1-2 minuta e pastaj kthejeni në anën tjetë, lyejeni edhe atë anë me vaj dhe piqeni poashtu 1-2 minuta.

  Step 8
  Mark as Complete

  Bukëzat e pjekura kështu shoqërohen me cfarë do që keni dëshirë.

  Ju bëfshin mirë. /M.K.

  previous
  Patate t’pjekura në furrë
  next
  Speca bufka të mbushura me djathë
  • 1,153 Views
  • 50 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  350 gr miell
  1 lugë kripë
  1 lugë receli pluhur pjekurinash
  100 gr presh (purrinj)
  200 ml ujë me gaz
  2 lugë gjelle vaj

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Patate t’pjekura në furrë
  next
  Speca bufka të mbushura me djathë