0 0
Çaji i hithrave: Ilaç për shumë sëmundje

Çaji i hithrave: Ilaç për shumë sëmundje

Directions

Share

Hithrat ose hithrat thumbuese janë bimë që vijnë nga Evropa veriore dhe Azia.

Emri i saj shkencor është Urtica dioica, ndërsa kur preken çlirojnë kimikate.

Gjethet, kërcelli ose rrënja nga bimët e hithrave mund të shtypen dhe të bëhen pluhura, ngjyra, kremra, çaj dhe më shumë.

Ndërsa njerëzit e kanë përdorur atë për shekuj si një ilaç bimor, hulumtimi modern gjithashtu shumë nga përfitimet e mundshme shëndetësore të çajit me hithra.

Çaji i hithrave ka edhe shumë përfitime shëndetësore, të cilat po i sjellim më poshtë:

Përmirëson shëndetin e traktit urinar

Zvogëlon dhimbjet dhe artritisin

Menaxhon nivelin e sheqerit në gjak

Fuqia e polifenoleve – Hithrat janë të pasura me disa kimikate të quajtura polifenole. Një përmbledhje e mjë hulumtimi mbi polifenolët sugjeron se këto komponime të fuqishme mund të luajnë një rol të madh në parandalimin dhe menaxhimin e sëmundjeve kronike që lidhen me inflamacionin, të tilla si diabeti, obeziteti, kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

(Visited 362 times, 1 visits today)
previous
Supë me kungull të verdhë
next
Perime në furrë
  • 362 Views
  • Vështirësia: Medium

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

previous
Supë me kungull të verdhë
next
Perime në furrë