0 0
Cheesecake me fruta arrore

Cheesecake me fruta arrore

Ingredients

Adjust Servings:
Për kremin me shtalpë
2 ajkë të thartë/shtalpë
1 sheqer vanilje
2 lugë të vogla sheqer
Për bazën:
250 gr biskota
130 gr gjalpë
2 lugë të vogla sheqer
1 lugë e vogël arra të bluara
1 lugë e vogël lajthi të bluara
1 lugë e vogël bajame të bluara
Kremi nga djathi:
500 gr krem djath
1 limon
1 sheqer vanilje
2 vezë
4 lugë të vogla sheqer
Cuisine:

  Këtë ëmbëlsirë nuk do ta gatuani vetëm një herë!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 343 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 180 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një enë bëjeni bashkë biskotat dhe gjalpën e shkrirë në avull. Shtojini edhe frutat arrore.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në tavën e rrumbullakët vendosni letrën për pjekje dhe aty zbrazeni masën e fituar. Ngjisheni mirë me duar e më pas vendoseni të piqet në furrë për afro 5 minuta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Djathin, lëngun e limonit, vezët, sheqerin dhe vaniljen miksojini derisa të fitoni një masë kremoze.

  Step 5
  Mark as Complete

  Me këtë krem lyejeni bazën e ëmbëlsirës së pjekur.

  Step 6
  Mark as Complete

  Tavën kthejeni sërish në furrë dhe vazhdojeni pjekjen edhe për 25 minuta të tjera.

  Step 7
  Mark as Complete

  Të gjithë përbërsit për kremin me shtalpë miksojini.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ëmbëlsirën e pjekur nxirreni nga furra e lëreni të pushojë për afro 10 minuta.

  Step 9
  Mark as Complete

  Pastaj sipër saj, hidheni me lugë kremin e shtalpës. Ëmbëlsirën kthejeni në furrën e nxehtë edhe për 5 minuta të tjera.

  Step 10
  Mark as Complete

  Pas kësaj dhe përpara servimit, ëmbëlsira duhet të pushojë për të paktën 12 orë.

  previous
  Pulë me salcë kosi
  next
  Krofne me çokollatë
  • 343 Views
  • 12 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për kremin me shtalpë
  2 ajkë të thartë/shtalpë
  1 sheqer vanilje
  2 lugë të vogla sheqer
  Për bazën:
  250 gr biskota
  130 gr gjalpë
  2 lugë të vogla sheqer
  1 lugë e vogël arra të bluara
  1 lugë e vogël lajthi të bluara
  1 lugë e vogël bajame të bluara
  Kremi nga djathi:
  500 gr krem djath
  1 limon
  1 sheqer vanilje
  2 vezë
  4 lugë të vogla sheqer

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pulë me salcë kosi
  next
  Krofne me çokollatë