0 0
Cheesecake

Cheesecake

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
Për shtresën e parë:
250 gr biskota të bluara
50 gr gjalpë
2 lugë gjelle sheqer
Shtresa e dytë:
500 gr krem djath
4 vezë
1 lëng limoni
3 lugë gjelle sheqer
Shtresa e tretë:
400 ml ajke e thartë
1 sheqer vanilje
3 lugë gjelle sheqer
Kuzhina:

  Cheesecake është nga ato ëmbëlsira, që asnjëherë nuk mund t’u thuash “jo”! Provojeni këtë variant.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 567 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Gjalpën e zbutur pak në temperaturë dhome e trazojmë bashkë me biskotat dhe sheqerin.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  E hedhim në një tepsi dhe e pjekim në furrën e parangrohur në 170 gradë për afro 5 minuta.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndërkohë përgatisim edhe shtresën e dytë. Tundim vezët, sheqerin, krem djathit dhe lëngun e limonit.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Këtë pjesë e shtrojmë mbi shtresën e parë dhe e vazhdojmë pjekjen edhe për rreth 20 minuta.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Njëkohësisht përgatisim shtresën e fundit të ëmbëlsirës duke I miksuar bashkë të gjithë përbërësit.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Këtë pjesë e hedhim mbi ëmbëlsirën e pjekur. E rrafshojmë mirë dhe e lëmë në furrën e ndalur për edhe 30 minuta të tjera.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas përgatitjes, është mirë që ëmbëlsira të ruhet në frigorifer dhe të shërbehet një ditë më vonë.
  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Byrek Kosove
  i ardhshmi
  Toptha
  • 1 567 Pamje
  • Servon 8
  • Vështirësia: e Lehtë
  • 170 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  Për shtresën e parë:
  250 gr biskota të bluara
  50 gr gjalpë
  2 lugë gjelle sheqer
  Shtresa e dytë:
  500 gr krem djath
  4 vezë
  1 lëng limoni
  3 lugë gjelle sheqer
  Shtresa e tretë:
  400 ml ajke e thartë
  1 sheqer vanilje
  3 lugë gjelle sheqer

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Byrek Kosove
  i ardhshmi
  Toptha