0 0
Chili con carne

Chili con carne

Ingredients

Adjust Servings:
250 gr mish i bluar
1 karrotë
1 qepë
1 kungulleshka
1 thelpinj hudhre
1 spec ( i kuq, i verdhë apo i gjelbër)
1 kanace fasule të kuqe chili beans
2 domate
pak pure domatesh
pak verë e kuqe
kripë dhe piper i zi
vaj djegës
qimnon cumin, pluhur
mëlmesa
vaj ulliri
Features:
  Cuisine:

   Chili con carne është një pjatë djegëse, që zakonisht përbëhet nga specat, mishi i bluar i vicit, domatet e fasulet e kuqe. Zanafilla e kësaj recete daton që nga viti 1850. Që prej vitit 1977, përmes një resolute, kjo pjatë gjithashtu është shpallur si pjatë zyrtare e shtetit amerikan të Teksasit.

   Ingredients

   Directions

   Share
   (Visited 597 times, 1 visits today)
   Step 1
   Mark as Complete

   Qepën bashkë me speca i fërgon në një tigan të thellë në vaj ulliri.

   Step 2
   Mark as Complete

   Pasi të zbuten pak, shtonë hudhrën e grirë e karrotën.

   Step 3
   Mark as Complete

   Pastaj shton mishin e bluar dhe verën e kuqe.

   Step 4
   Mark as Complete

   Pas tre minutash e shton kungulleshkën e grirë dhe kanacen me fasule të kuqe. I përzien dhe pas pak shton edhe domatet e grira apo të bluara dhe pak pure domatesh.

   Step 5
   Mark as Complete

   Pastaj shton kripë, piper të zi, qimnon (cumin) pluhur, vaj djegës dhe erëzat.

   Step 6
   Mark as Complete

   Të gjitha këto zihen në temperaturë mesatare.

   Step 7
   Mark as Complete

   Chilli con carne servohet me oriz basmati të zier në ujë ose vetëm në avull.

   previous
   Speca me djath në vaj ulliri
   next
   Smoothie vitaminoz
   • 597 Views
   • 1 ore
   • Serves 4
   • Vështirësia: Medium

   Share it on your social network:

   Or you can just copy and share this url

   Ingredients

   Adjust Servings:
   250 gr mish i bluar
   1 karrotë
   1 qepë
   1 kungulleshka
   1 thelpinj hudhre
   1 spec ( i kuq, i verdhë apo i gjelbër)
   1 kanace fasule të kuqe chili beans
   2 domate
   pak pure domatesh
   pak verë e kuqe
   kripë dhe piper i zi
   vaj djegës
   qimnon cumin, pluhur
   mëlmesa
   vaj ulliri

   Bookmark this recipe

   Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

   previous
   Speca me djath në vaj ulliri
   next
   Smoothie vitaminoz