0 0
Çorba e begut

Çorba e begut

Ingredients

Adjust Servings:
500 gr mish pule
200 gr karrota
200 gr selino
200 gr magdanoz
50 gr bamje
20 gr oriz
200 ml ajkë të thartë/shtalpë
3 të kuq të vesë
lëng limoni
kripë
Cuisine:

  Kjo gjellë, që përdoret shumë në Bosnjë, është një gjellë perimesh me mish, të cilës bamja i jep një shije shumë të vecantë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,496 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Mishin e pulës pastrojeni, vendoseni të ziejë me pak kripë e ujë të ftohtë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Njësoj veproni edhe me karrotën, magdanozin e selinon e pastruar.

  Step 3
  Mark as Complete

  Kur të jetë zier mishi, largojeni nga ena, ndërsa supën kullojeni përmes një site.

  Step 4
  Mark as Complete

  Perimet pritini në kubikë të vegjël, ndërsa mishit largojani kockat. Më pas mishin priteni imët.

  Step 5
  Mark as Complete

  Në fund mishin, perimet dhe supën e përfituar vendosini bashkë në tenxhere. Shtojuni edhe orizin dhe bamjen e zier ndaras.

  Step 6
  Mark as Complete

  Zieni sërish të gjitha bashkë, duke u shtuar edhe lëngun e një limoni dhe kripë për të përmirësuar shijen.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pak para shërbimit, gjellës shtojani edhe të kuqtë e vezës të trazuar me shtalpë.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Sallatë me patëllxhanë
  next
  Limonatë xhenxhefili
  • 1,496 Views
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr mish pule
  200 gr karrota
  200 gr selino
  200 gr magdanoz
  50 gr bamje
  20 gr oriz
  200 ml ajkë të thartë/shtalpë
  3 të kuq të vesë
  lëng limoni
  kripë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sallatë me patëllxhanë
  next
  Limonatë xhenxhefili