0 0
Dardha me salcë çokollate

Dardha me salcë çokollate

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg dardha
100 gr sheqer
200 ml ajkë për gatim
100 gr cokollatë gatimi
1 lugë gjelle gjalpë
lëvore portokalli
piper i bluar freskët
Cuisine:

  Një ëmbëlsirë ideale për ditët kur gatimit nuk mund t’i kushtoni shumë kohë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 87 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Ziejeni një litër ujë dhe aty shtoni lëvoren e një portokalli dhe sheqerin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Dardhët qërojini, duke u lënë bishtin dhe vendosini në shurupin e zier. Vazhdojeni zierjen edhe për 20 minuta të tjera në zjarr të ngadalshëm.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj, nxirrini nga shurupi dhe lërini të ftohen.

  Step 4
  Mark as Complete

  Njëkohësisht ngroheni ajkën për gatim, shtojani çokollatën dhe përziejeni në zjarr të ngadalshëm derisa të shkrihet çokollata.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtoni një lugë gjalpë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Salcën e fituar hidheni mbi dardhët e ziera dhe spërkatini me piper të zi të bluar freskët.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Hummus pa tahini
  next
  Sutliash kremoz
  • 87 Views
  • 40 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 kg dardha
  100 gr sheqer
  200 ml ajkë për gatim
  100 gr cokollatë gatimi
  1 lugë gjelle gjalpë
  lëvore portokalli
  piper i bluar freskët

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Hummus pa tahini
  next
  Sutliash kremoz