0 0
Disa nga përdorimet e rrikës

Disa nga përdorimet e rrikës

Udhëzimet

Shpërndaje

Rrënja e rrikës për shumicën është shtesë e preferuar në gjellërat e dimrit. Ajo njihet për aromën dhe shijen e veçantë.

Rrika mund të përdoret gjatë gjithë vitit në ushqim dhe në çajëra të ndryshëm, pasiqë ajo përshpejton metabolizmin, e pastron atë dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

Rrënja e rrikës është e pasur me vitamina C dhe gjithashtu përmban edhe kalcium, kalium, magnez dhe vaj eterik, që ia dhuron asaj shijen pikante.

Preferohet sidomos që rrikën ta shtoni në gjellët me yndyrë, pasiqë ajo nxit tretjen dhe stimulon sekretimin e lëngjeve të zorrës dhe lukthit.

Rrika gjithashtu rekomandohet të konsumohet në periudhat e ftohjes, sepse është vërtetuar që aroma e saj ndihmon në shërimin dhe parandalimin e ftohjes.

Konsumimi i saj qetëson kollën dhe relakson simptomat e sinuseve. Për ftohje mund të përdoret i qëruar, i zier në qumësht apo i përzier me mjaltë.

(Visited 594 times, 1 visits today)
i mëparshmi
Lëng për frymëmarrje të lehtë
i ardhshmi
Sallatë greke me qiqrra
  • 594 Pamje
  • Vështirësia: Mesatare

Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

Përzgjedh këtë recetë

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

i mëparshmi
Lëng për frymëmarrje të lehtë
i ardhshmi
Sallatë greke me qiqrra