0 0
Domate jeshile turshi

Domate jeshile turshi

Ingredients

3 kg domate jeshile
3 l ujë
1 l uthull
100 gr sheqer
100 gr kripë
½ qeskë konzervans
2 lugë piper kokërr
8 lugë kopër
Cuisine:

  Një mënyrë shumë e lehtë për konzervimin e domates jeshile.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 3,205 times, 5 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Domatet lajini dhe lërini mënjanë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Uthullën, ujin, sheqerin, kripën e piperin bëjini bashkë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Le të marrin një valë e më pas shtojuni konzervansin.

  Step 4
  Mark as Complete

  Me këtë përzierje mbulojini domatet e lërini të pushojnë për 1 orë e gjysmë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pastaj, domatet renditini në kavanozë të sterilizuar, shtojuni piperin e koprën.

  Step 6
  Mark as Complete

  Mbulojini me uthull dhe mbyllini mirë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Lërini të pushojnë gjatë gjithë natës në furrën e ngrohur në 100 gradë e më pas të fikur.

  Step 8
  Mark as Complete

  Të nesërmen vendosini në një vend të errët e të ftohtë.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Burrito në furrë
  next
  Gjoks pule me mjaltë
  • 3,205 Views
  • 24 hr
  • Vështirësia: Medium
  • 100

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  3 kg domate jeshile
  3 l ujë
  1 l uthull
  100 gr sheqer
  100 gr kripë
  ½ qeskë konzervans
  2 lugë piper kokërr
  8 lugë kopër

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Burrito në furrë
  next
  Gjoks pule me mjaltë