0 0
Domate në furrë

Domate në furrë

Ingredients

Adjust Servings:
4-5 domate
2 kungulleshka
500 gr gjoks pule i fërguar
1 hudhër
50 gr kaperi
1 degëz mentë të freskët
1 lugëz salcë Worcestershire
1/2 lëng limoni
Cuisine:

  Për të përgatitur këtë drekë fenomenale ju duhet pak më shumë kohë dhe durim, por rezultati do t’iu kënaq.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 413 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Domatet ndajini përgjysmë. Me një lugë të vogël largojuni pjesën me fara, kriposini dhe kthejini përmbys që të kullohen për gjysmë ore.

  Step 2
  Mark as Complete

  Gjoksin e pulës rraheni me çekan e më pas priteni në shirita të hollë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Hudhrën qërojeni dhe grijeni në thela.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pulën skuqeni në vaj për 5 minua. Kungulleshkat lajini e pritini në rrathë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtoni kaperin, hudhrën, lëngun e limonit, salcën Worcestershire, kripën e piperin. Përziejini mirë të gjitha e vazhdoni skuqjen edhe për 5 minuta të tjerë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pastaj largojeni mishin e në të njëjtin tigan skuqeni edhe kungulleshkën për 10 minuta. Poqese është e nevojshme shtoni edhe pak ujë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pastaj mishin dhe masën me perime bluajini për të përfituar një masë homogjene.

  Step 8
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 180 gradë. Domatet mbushini me mishin e përgatitur, piperosini dhe vendosini në tavë.

  Step 9
  Mark as Complete

  Piqini për rreth 30 minuta në furrën e parangrohur.

  Step 10
  Mark as Complete

  Degëzën e mentes lajeni, thajeni e imtësojeni. Spërkateni lehtas mbi domatet e pjekura.

  Step 11
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Sallatë pule me makarona
  next
  Toptha të mbushur- recetë armene
  • 413 Views
  • 2 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  4-5 domate
  2 kungulleshka
  500 gr gjoks pule i fërguar
  1 hudhër
  50 gr kaperi
  1 degëz mentë të freskët
  1 lugëz salcë Worcestershire
  1/2 lëng limoni

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sallatë pule me makarona
  next
  Toptha të mbushur- recetë armene