0 0
Ëmbëlsirë arabe me grizë

Ëmbëlsirë arabe me grizë

Ingredients

Adjust Servings:
3 vezë
1 filxhan sheqer
1 filxhan jogurt
1 filxhan vaj
1 pluhur pjekurinash
1 sheqer vanilje
1 filxhan grizë/ermik/semolina
1 filxhan miell
Për sherbetin:
1 filxhan ujë
1 filxhan sheqer
Cuisine:

  Një ëmbëlsirë e lehtë dhe e shpejtë arabe, që të shkrinë në gojë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 232 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Vezët rrahini me sheqer. Pastaj shtoni gradualisht edhe të gjithë përbërësit e tjerë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Misojini mirë të gjitha me mikser.

  Step 3
  Mark as Complete

  Masën e fituar zbrazeni në tavën e lyer me yndyrë e piqeni në furrën e parangrohur në 200 gradë derisa të marrë një ngjyrë të bukur.

  Step 4
  Mark as Complete

  Sherbetin ziejeni si zakonisht.

  Step 5
  Mark as Complete

  Ëmbëlsirës së nxehtë i hidhet sherbet i nxehtë.

  previous
  Krahë pule me mjaltë
  next
  Ëmbëlsirë me cokollatë e puding
  • 232 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  3 vezë
  1 filxhan sheqer
  1 filxhan jogurt
  1 filxhan vaj
  1 pluhur pjekurinash
  1 sheqer vanilje
  1 filxhan grizë/ermik/semolina
  1 filxhan miell
  Për sherbetin:
  1 filxhan ujë
  1 filxhan sheqer

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Krahë pule me mjaltë
  next
  Ëmbëlsirë me cokollatë e puding