0 0
Ëmbëlsirë e bardhë

Ëmbëlsirë e bardhë

Ingredients

Adjust Servings:
6 vezë
6 lugë gjelle sheqer
6 lugë gjelle niseshte
4 lugë gjelle miell
1 pluhur pjekurinash
Për kremin:
700 ml pana ëmbëlsirash
1 kg banane
1 kavanoz recel vishnjesh
2 çokollata të bardha Milka
Cuisine:

  Në këtë mot me borë, shkon jashtëzakonisht shumë një ëmbëlsirë e bardhë si bora.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,292 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Të gjithë përbërësit për brumin i bëjmë bashkë dhe i miksojmë me mikser derisa të përfitojmë një krem të trashë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Brumi piqet për 20 minuta në furrën e parangrohur në 180 gradë. Pastaj e lëmë të ftohet plotësisht dhe e ndajmë në tre petë. Secilën petë e lagim me qumësht.

  Step 3
  Mark as Complete

  Përgatisim edhe kremin. Bananeve të shtypura me pirun ua shtojmë panan për ëmbëlsira dhe i trazojmë mirë me mikser.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj marrim njërën petë, sipër i hedhim pak nga kremi i përgatitur e mbi të edhe gjysmën e kavanozit me recel. Kështu veprojmë me të trija petat.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pastaj shkrijmë një çokollatë të bardhë milka dhe me të e lyejmë torten e përgatitur. Dekorin e bëjmë me një çokollatë tjetër të bardhë të grirë, me të cilën e zbukurojmë torten anash.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Gullash me lakër të thartë
  next
  Ëmbëlsirë në gota
  • 1,292 Views
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  6 vezë
  6 lugë gjelle sheqer
  6 lugë gjelle niseshte
  4 lugë gjelle miell
  1 pluhur pjekurinash
  Për kremin:
  700 ml pana ëmbëlsirash
  1 kg banane
  1 kavanoz recel vishnjesh
  2 çokollata të bardha Milka

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Gullash me lakër të thartë
  next
  Ëmbëlsirë në gota