0 0
Ëmbëlsirë e veçantë me mollë

Ëmbëlsirë e veçantë me mollë

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
Për mbushjen me molla:
6-7 molla
arra
rrush i thatë/stafidhe
kanellë
mjaltë
Për petën:
5 vezë
5 lugë gjelle sheqer
5 lugë gjelle miell
1/2 pluhur pjekurinash
Glazura:
2 krem shllag/pana vanilje
Kuzhina:

  Ne i kemi shumë qejf ëmbëlsirat me mollë, prandaj shfrytëzojmë çdo rast për të bërë një të tillë. Kjo është një recetë e re, e provuar dhe që na doli shumë e shijshme.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 323 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Mollat qërojini, largojuni pjesën e mesit dhe vendosini në një enë të mbushur me pak ujë e sheqer.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas, mollat mbushini me masën nga arrat e thërmuara, rrush të thatë, pak mjaltë e kanellë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqini në furrën e parangrohur në 180 gradë derisa të zbuten pak.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Të gjithë përbërësit për petën miksohen bashkë e më pas hidhen mbi mollët e pjekura. Tava kthehet në furrën e ngrohur në 200 gradë dhe vazhdohet pjekja edhe për 20-25 minuta të tjera, varësisht nga lloji i furrës.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas pjekjes, ëmbëlsirën e lëmë të ftohet e më pas e kthejmë/rrotullojmë në anën e kundërt.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  E zbukurojmë me krem shllag të rrahur me mikser ose sipas dëshirës mund të zbukurohet edhe me copëza çokollate ose me akullore vaniljeje.

  i mëparshmi
  Gjyveç express
  i ardhshmi
  Tarta de queso La viña
  • 1 323 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 8
  • Vështirësia: Mesatare
  • 200

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  Për mbushjen me molla:
  6-7 molla
  arra
  rrush i thatë/stafidhe
  kanellë
  mjaltë
  Për petën:
  5 vezë
  5 lugë gjelle sheqer
  5 lugë gjelle miell
  1/2 pluhur pjekurinash
  Glazura:
  2 krem shllag/pana vanilje

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Gjyveç express
  i ardhshmi
  Tarta de queso La viña