0 0
Ëmbëlsirë me fruta mali

Ëmbëlsirë me fruta mali

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
150 gr gjalpë
150 gr sheqer
2 lugë të mesme sheqer vanilje
kripë
4 vezë
200 gr ajke e thartë
200 gr miell
2 lugë të mesme pluhur pjekurinash
sheqer pluhur
fruta mali
bajame të qëruara
Kuzhina:

  A ju kanë ngelur fruta mali akoma në frigorifer? Atëherë qenkeni me fat, sepse receta në vazhdim kërkon pikërisht fruta mali, për të marrë atë shijen fantastike që ka! Provojeni. Recetë Me Shije!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 417 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Gjalpën, sheqerin, sheqer vaniljen dhe kripën i përzien mirë me tel kuzhine. Pastaj, duke i përzier vazhdimisht, shton vezët dhe ajkën e thartë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Miellin e përzien me pluhurin e pjekurinave dhe ia shton masës.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Tepsinë e lyen me vaj dhe sheqer pluhur ose miell dhe në të e kthen brumin e përgatitur.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Sipër brumit shtron frutat e malit dhe sipër tyre afro 30 gr bajame.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqet në furrën e parangrohur në 180 gradë për 40-50 min.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  15 min pas pjekjes spërkatet me sheqer pluhur.

  i mëparshmi
  Pogaçe
  i ardhshmi
  Përfitimet e pluhurit për pjekurina në kopshtari
  • 1 417 Pamje
  • 50 min
  • Servon 4
  • Vështirësia: e Lehtë
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  150 gr gjalpë
  150 gr sheqer
  2 lugë të mesme sheqer vanilje
  kripë
  4 vezë
  200 gr ajke e thartë
  200 gr miell
  2 lugë të mesme pluhur pjekurinash
  sheqer pluhur
  fruta mali
  bajame të qëruara

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Pogaçe
  i ardhshmi
  Përfitimet e pluhurit për pjekurina në kopshtari