0 0
Ëmbëlsirë me arra

Ëmbëlsirë me arra

Ingredients

Adjust Servings:
350 gr miell
180 gr sheqer
130 gr gjalpë
2 vezë
1/2 pluhur pjekurinash
Për mbushjen:
250 gr arra
200 gr sheqer
120 ml qumësht
Cuisine:

  Një ëmbëlsirë klasike dhe shumë e shijshme. Ndonjëherë, recetat më të mira janë pikërisht këto të vjetrat.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,988 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Miellin miksojeni me pluhurin për pjekurina.

  Step 2
  Mark as Complete

  Gjalpën troshiteni me duar, shtoni vezët e sheqerin dhe përzieni mirë derisa të fitoni një brumë të shkrifët.

  Step 3
  Mark as Complete

  Brumin ndajeni në dy pjesë dhe tëhollojeni në peta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Njërën petë shtrojeni në fund të tepsisë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Arrat bluajini dhe miksojini me sheqer. Shtojuni qumështin e vluar.

  Step 6
  Mark as Complete

  Masën lëreni të ftohet e pastaj shtrojeni mbi petën e ëmbëlsirës në tepsi.

  Step 7
  Mark as Complete

  Sipër hidhjani petën tjetër.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ëmbëlsira e përgatitur kështu piqet në furrën e parangrohur në 200 gradë për 40 minuta.

  Step 9
  Mark as Complete

  Pas pjekjes, lëreni të ftohet e më pas spërkateni me sheqer pluhur.

  previous
  Express Donuts
  next
  Vezë në qofte
  • 1,988 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  350 gr miell
  180 gr sheqer
  130 gr gjalpë
  2 vezë
  1/2 pluhur pjekurinash
  Për mbushjen:
  250 gr arra
  200 gr sheqer
  120 ml qumësht

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Express Donuts
  next
  Vezë në qofte