0 0
Ëmbëlsirë me banane

Ëmbëlsirë me banane

Ingredients

Adjust Servings:
5 vezë
250 gr sheqer
2 qeska sheqer vanilje
300 ml qumësht
3 lugë miell
3 qeska pluhur xhelatine 30 gr
200 ml ujë të ftohtë
5 banane
1 lugë ekstrakt vanilje
Për dekorimin:
30 gr çokollatë të shkrirë
Cuisine:

  Për përgatitjen e kësaj ëmbëlsire mund të përdorni secilin frut që dëshironi.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,468 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Të verdhët e vezës me gjysmën e sheqerit i rrahim me mikser derisa të shkumojnë mirë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtojmë qumështin, miellin dhe vazhdojmë e miksojmë brumin derisa të krijohet një masë homogjene.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj këtë masë e vendosim në zjarr të ulët, në mënyrë që të trashet. Duhet ta përziejmë vazhdimisht.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pas trashjes, masën e lëmë të ftohet.

  Step 5
  Mark as Complete

  Xhelatinën e hedhim në ujë të ftohtë. E lëmë të pushojë për 10 minuta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pastaj e shkrijmë në zjarr të ngadalshëm, por nuk duhet vluar.

  Step 7
  Mark as Complete

  Në xhelatinën e shkrirë shtojmë dy lugë nga kremi i zier, përziejmë mirë dhe më pas masën me xhelatinë e hedhim tek kremi i zier dhe i përziejmë mirë të gjitha.

  Step 8
  Mark as Complete

  Të bardhët e vezës i miksojmë me pjesën e mbetur të sheqerit, derisa të shkrihet ky i fundit dhe të fitojmë një shkumë të fortë. Këtë masë ia shtojmë kremit me të verdhat e vezës.

  Step 9
  Mark as Complete

  Kallëpin e përmasave 26 cm e mbulojmë me folie alumini, të cilën e spërkasim me shumë pak ujë.

  Step 10
  Mark as Complete

  Në kallëp hedhim gjysmën e masës që kemi përgatitur. Sipër saj shtojmë bananet e prera për mesi dhe sipër tyre hedhim masën e mbetur të kremit.

  Step 11
  Mark as Complete

  Ëmbëlsira ruhet gjatë natës në frigorifer. Të nesërmen e kthejmë përmbys, e dekorojmë sipas dëshirës dhe e shërbejmë të ftohtë.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Patate t’mbushura me djath
  next
  Tortë me arra dhe çokollatë të bardhë
  • 2,468 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  5 vezë
  250 gr sheqer
  2 qeska sheqer vanilje
  300 ml qumësht
  3 lugë miell
  3 qeska pluhur xhelatine 30 gr
  200 ml ujë të ftohtë
  5 banane
  1 lugë ekstrakt vanilje
  Për dekorimin:
  30 gr çokollatë të shkrirë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Patate t’mbushura me djath
  next
  Tortë me arra dhe çokollatë të bardhë