0 0
Ëmbëlsirë me kakao

Ëmbëlsirë me kakao

Ingredients

Adjust Servings:
Për petën:
3 gota sheqer
3 gota miell
3 gota jogurt
1 lugë e vogël sodë bikarbonë
½ gotë vaj
3 lugë gjelle kakao
100 gr cokollatë gatimi
Për shurupin:
10 lugë gjelle sheqer
17 lugë gjelle qumësht
125 gr gjalpë
3 lugë gjelle kakao
Cuisine:

  Ëmbëlsirat më të mira janë ato që janë më ekonomike, bëhen lehtë dhe kanë një shije fenomenale. Kjo ëmbëlsirë është e tillë!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,474 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Bëjmë bashkë të gjithë përbërësit për brumin, derisa të fitojmë një masë homogjene.

  Step 2
  Mark as Complete

  Brumi zbrazet në tavën e lyer me yndyrë dhe piqet në furrën e parangrohur në 200 gradë për afro gjysmë ore.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pas pjekjes e lëmë të pushojë 5 minuta, ndërkohë që nisim e bëjmë shurupin.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shurupin e bëjmë duke zier së bashku të gjithë përbërësit derisa të fitojmë një shurup të trashë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Ëmbëlsirën e prejmë në katrorka e më pas ia hedhim shurupin.

  Step 6
  Mark as Complete

  Mbi shurup hedhim edhe glazurën prej çokollate, të cilën e përfitojmë duke shkrirë çokollatën me 3 lugë gjelle vaj.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Hirra, aleati më i mirë për një mëlçi të shëndetshme
  next
  Efektet mahnitëse të preshit
  • 1,474 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për petën:
  3 gota sheqer
  3 gota miell
  3 gota jogurt
  1 lugë e vogël sodë bikarbonë
  ½ gotë vaj
  3 lugë gjelle kakao
  100 gr cokollatë gatimi
  Për shurupin:
  10 lugë gjelle sheqer
  17 lugë gjelle qumësht
  125 gr gjalpë
  3 lugë gjelle kakao

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Hirra, aleati më i mirë për një mëlçi të shëndetshme
  next
  Efektet mahnitëse të preshit