0 0
Ëmbëlsirë me qershi

Ëmbëlsirë me qershi

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
1 kavanoz qershi të konservuara
200 gr miell
1 pluhur pjekurinash
70 gr sheqer
200 gr gjalpë
1 vezë
100 gr miell për pjesën e tretë
60 gr sheqer
1 lugë e mesme kanellë
70 gr tërshërë
100 gr gjalpë
Kuzhina:

  Nëse jeni adhurues i ëmbëlsirave me fruta, u sigurojmë që kjo do të jetë një ëmbëlsirë e shpeshtë në tavolinën tuaj. E shpejtë, e lehtë, Me Shije!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 868 times, 4 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Së pari hedhim qershitë e konzervuara në një sitë, që të kullohen. Lëngun e ruajmë për puding.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë tjetër hedhim 200 gr miell, 1 lugë të mesme pluhur pjekurinash, 70 gr sheqer, 200 gr gjalpë, 1 vezë. Të gjitha i rrahim mirë me mikser. Më pas brumin e ngjeshim mirë më dorë derisa të krijojmë një kulac, të cilin e shtrijmë mirë në tepsi të lyer me pak gjalpë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Tepsinë e fusim në frigorifer.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndërkohë lëngun e qershive e përziejmë me një puding vanilje dhe një lugë sheqer dhe e lëjmë të ziej derisa të trashet, duke e përzier vazhdimisht. Pastaj e largojmë nga zjarri dhe ia shtojmë qershitë e kulluara.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Tepsinë e nxjerrim nga frigoriferi dhe ia hedhim pudingun me qershi sipër.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Për pjesën e tretë duhen:

  100 gr miell
  60 gr sheqer
  1 lugë e mesme kanellë
  70 gr tërshërë
  100 gr gjalpë

  Të gjitha i përziejmë mirë me dorë derisa të bëhen kokërrza dhe ia hedhim sipër ëmbëlsirës së përgatitur.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqet për gjysmë ore në 180 gradë.

  i mëparshmi
  Supë me patate dhe presh
  i ardhshmi
  Qofte të shtëpisë
  • 1 868 Pamje
  • 1 ore
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  1 kavanoz qershi të konservuara
  200 gr miell
  1 pluhur pjekurinash
  70 gr sheqer
  200 gr gjalpë
  1 vezë
  100 gr miell për pjesën e tretë
  60 gr sheqer
  1 lugë e mesme kanellë
  70 gr tërshërë
  100 gr gjalpë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Supë me patate dhe presh
  i ardhshmi
  Qofte të shtëpisë