0 0
Ëmbëlsirë me shije kafeje

Ëmbëlsirë me shije kafeje

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
200 gr miell
300 ml qumësht
100 ml ajkë e ëmbël
100 gr sheqer kafe
5 lugë gjelle vaj
2 lugë gjelle kakao
1 lugë gjelle kafe instante
1 lugë e vogël pluhur pjekurinash
½ lugë e vogël sodë bikarbonë
Glazura:
150 ml ajkë e ëmbël
100 gr cokollatë gatimi
Kuzhina:

  Një ëmbëlsirë e përshtatshme për të gjithë adhuruesit e kafesë.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 831 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Miellin siteni bashkë me kakaon, pluhurin për pjekurina dhe sodën bikarbonë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj shtojani sheqerin e kafenë dhe trazojini mirë të gjitha me lugë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Qumështin, ajkën e ëmbël dhe vajin trazojini mirë të gjitha e pastaj bashkojini me përbërësit e thatë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin e përfituar piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 20-25 minuta.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndërkohë përgatiteni glazurën duke vendosur ajkën e ëmbël në zjarr deri në pikën e vlimit. Më pas hidheni mbi cokollatën e copëtuar dhe trazojini mirë derisa të krijohet një masë homogjene.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Lëreni të ftohet pak e më pas edhe miksojeni pak me mikser dore.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Glazurën e përgatitur hidheni mbi ëmbëlsirën e nxehtë. Lëreni të ftohet e më pas priteni në format e dëshiruara.

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Choko-banana kek
  i ardhshmi
  Sallatë me patate
  • 831 Pamje
  • 40 min
  • Servon 6
  • Vështirësia: e Lehtë
  • 180 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  200 gr miell
  300 ml qumësht
  100 ml ajkë e ëmbël
  100 gr sheqer kafe
  5 lugë gjelle vaj
  2 lugë gjelle kakao
  1 lugë gjelle kafe instante
  1 lugë e vogël pluhur pjekurinash
  ½ lugë e vogël sodë bikarbonë
  Glazura:
  150 ml ajkë e ëmbël
  100 gr cokollatë gatimi

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Choko-banana kek
  i ardhshmi
  Sallatë me patate