0 0
Ëmbëlsirë me vishnje

Ëmbëlsirë me vishnje

Ingredients

Adjust Servings:
280 gr miell
200 gr sheqer pluhur
160 gr kakao
125 gr gjalpë
160 ml jogurt
80 ml ajkë të thartë/shtalpë
2 vezë
2 pluhur pjekurinash
1 lugë e vogël sodë bikarbonë
Për mbushjen:
2 kavanozë komposto vishnje
2 puding vanilje
6 lugë gjelle sheqer
100 ml ujë
Glazura:
300 gr cokollatë gatimi
300 ml ajkë për gatim
Cuisine:

  Një ëmbëlsirë përsoshmërisht e ujshme e kombinuar me vishnjet e tharta dhe çokollatën kremoze.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 630 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Gjalpën e mbajtur në temperaturë dhome miksojeni derisa të fitoni një masë kremoze e më pas shtojani sheqerin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Sërish miksojeni bashkë me sheqerin e më pas shtojini përbërësit e tjerë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Krijojeni një brumë të butë dhe zbrazeni në tavën e lyer me yndyrë e të spërkatur me pak miell.

  Step 4
  Mark as Complete

  Piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 45 minuta.

  Step 5
  Mark as Complete

  Lëreni të ftohet e më pas ndajeni përgjysmë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Njëkohësisht ziejeni pudingun në lëng vishnjeje të trazuar me pak ujë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Shtojeni sheqerin dhe vishnjet e ziejini bashkë të gjitha derisa të përfitoni një masë të trashë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Me këtë krem lyejeni njërën petë të tortes e petën tjetër hidhjani sipër.

  Step 9
  Mark as Complete

  Çokollatën shkrijeni bashkë me ajkën për gatim e më pas hidheni mbi ëmbëlsirë.

  Step 10
  Mark as Complete

  Lëreni të ftohet mirë e më pas shërbejeni.

  Step 11
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Sallatë me fasule
  next
  Makarona me djath
  • 630 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  280 gr miell
  200 gr sheqer pluhur
  160 gr kakao
  125 gr gjalpë
  160 ml jogurt
  80 ml ajkë të thartë/shtalpë
  2 vezë
  2 pluhur pjekurinash
  1 lugë e vogël sodë bikarbonë
  Për mbushjen:
  2 kavanozë komposto vishnje
  2 puding vanilje
  6 lugë gjelle sheqer
  100 ml ujë
  Glazura:
  300 gr cokollatë gatimi
  300 ml ajkë për gatim

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sallatë me fasule
  next
  Makarona me djath