0 0
Ëmbëlsirë pa pjekje

Ëmbëlsirë pa pjekje

Ingredients

Adjust Servings:
375 gr gjalpë kikirikësh
150 gr miell kokosi
30 gr sheqer pluhur
1 lugëz ekstrakt vanilje
2 lugë gjelle vaj kokosi
1 lugëz kripë e trashë
një fije kripë
350 gr cokollatë gatimi
Cuisine:

  Temperaturat e larta zakonisht na largojnë nga furra e aq më tepër nga pjekja e ndonjë ëmbëlsire. Prandaj ëmbëlsirat që nuk piqen, janë një zgjidhje ideale për këtë sezonë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 578 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tavën katrore me diametër 20x20 cm mbulojeni me letër për pjekje.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një enë më të thellë bëni bashkë gjalpën e kikirikut, miellin e kokosit, sheqerin pluhur, vaniljen dhe një fije kripë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Masën përziejeni mirë e më pas zbrazeni në tavë, duke e shtypur mirë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Cokollatën shkrijeni bashkë me vajin e kokosit në mikrovalë, në intervale prej 30 sekonash.

  Step 5
  Mark as Complete

  Cokollatën e shkrirë zbrazeni mbi masën me gjalpë kikiriku, hidhjani sipër kripën e trashë dhe vendoseni të ftohet në frigorifer për të paktën 2 orë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë. /Gastro

  previous
  Makarona me djathë e domate
  next
  Sallatë me avokado e salmon
  • 578 Views
  • 2 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  375 gr gjalpë kikirikësh
  150 gr miell kokosi
  30 gr sheqer pluhur
  1 lugëz ekstrakt vanilje
  2 lugë gjelle vaj kokosi
  1 lugëz kripë e trashë
  një fije kripë
  350 gr cokollatë gatimi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Makarona me djathë e domate
  next
  Sallatë me avokado e salmon