0 0
Ëmbëlsirë pa pjekje

Ëmbëlsirë pa pjekje

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg biskota
1 l jogurt
50 gr sheqer pluhur
500 gr dredhëza
300 ml ajkë e ëmbël
gjalpë
Cuisine:

  Në ditët me shumë vapë, si këto tani, zakonisht nuk duam t’i afrohemi furrës. Por, kush e thotë së kjo na ndalon të hamë ëmbëlsirë?

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 606 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Biskotat e thërmuara vërini në një enë të thellë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni jogurtin dhe jepini një të përzier të mirë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni edhe frutat e lara, pastruara e të prera bashkë me sheqerin pluhur.

  Step 4
  Mark as Complete

  Tepsinë me diametër 27 x 35 cm lyejeni me gjalpë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Masën e fituar zbrazeni në tepsi, ndërsa ajkën e rrahur me mikser shtrojeni mbi masën me biskota.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pas kësaj është mirë që ëmbëlsira të qëndrojë në frigorifer për të paktën 6 orë.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Biskota me arra
  next
  Biftek në salcë kërpudhash
  • 606 Views
  • 6 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 kg biskota
  1 l jogurt
  50 gr sheqer pluhur
  500 gr dredhëza
  300 ml ajkë e ëmbël
  gjalpë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Biskota me arra
  next
  Biftek në salcë kërpudhash