0 0
Fajita me mish vici

Fajita me mish vici

Ingredients

Adjust Servings:
Për marinadën:
100 ml lëng limoni
2 lugë gjelle salcë Worcestershire
1 lugëz kripë
¼ lugëz piper i bluar freskët
¼ lugëz hudhër granulë
½ lugëz qimnon
1 lugë piper i kuq i bluar
¼ lugëz spec chilli
Plus:
400 gr mish viçi
1 spec i kuq
1 spec i gjelbër
1 spec i verdhë
1 qepë
2 lugë vaj vaj ulliri
½ lugëz kripë
piper i bluar freskët
8 petë tortilja
Cuisine:

  Fajitat me mish pule i kemi provuar të gjithë, por fajita me mish vici është më e rrallë. Jo më pak e shijshme, sidoqoftë. Po ndajmë me ju recetën për një të tillë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 296 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Fillimisht përgatiteni marinadën duke bashkuar të gjithë përbërësit e lartcekur. Masën e fituar hidhjani mishit dhe lëreni të marinohet për afro 30 minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Specin e kuq, të verdhë e të gjelbër prijini në shirita, ndërsa qepën në rrathë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në tiganin e ngrohur mirë skuqeni mishin në të dyja anët për disa minuta derisa të marrë një ngjyrë të mirë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Më pas largojeni mishin nga tigani e shtoni aty 2 lugë vaj dhe specat e prerë. Skuqini për afro 3 minuta.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtoni edhe qepën, kriposini e piperosini dhe vazhdojeni skuqjen edhe për 1-2 minuta të tjerë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Mishin e skuqur priteni në shirita e shtojeni tek tigani me perime. Sipas nevojës shtoni ende mëlmesa.

  Step 7
  Mark as Complete

  Shërbejini në petë tortiljash me salcë sipas dëshirës.

  previous
  Sallatë me quinoa
  next
  Makarona me kungulleshka
  • 296 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për marinadën:
  100 ml lëng limoni
  2 lugë gjelle salcë Worcestershire
  1 lugëz kripë
  ¼ lugëz piper i bluar freskët
  ¼ lugëz hudhër granulë
  ½ lugëz qimnon
  1 lugë piper i kuq i bluar
  ¼ lugëz spec chilli
  Plus:
  400 gr mish viçi
  1 spec i kuq
  1 spec i gjelbër
  1 spec i verdhë
  1 qepë
  2 lugë vaj vaj ulliri
  ½ lugëz kripë
  piper i bluar freskët
  8 petë tortilja

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sallatë me quinoa
  next
  Makarona me kungulleshka