0 0
Gatesë angleze për Pashkët

Gatesë angleze për Pashkët

Ingredients

Adjust Servings:
6 ½ gota miell
2 gota qumësht
1 gotë sheqer
1 gotë rrush i thatë/stafidhe
150 gr gjalpë
½ gotë ujë
2 lugë gjelle tharm buke
pak kripë
1 lugë kanellë
2 vezë
2 të bardha të vezës
Glazura:
1 gotë sheqer pluhur
2 lugë gjelle ujë
Për lyerjen:
1 të kuq i vesë
2 lugë ujë
1 sheqer vanilje
Cuisine:

  Kjo ëmbëlsirë përgatitet tradicionalisht për festën e Pashkëve, pork jo nuk do të thotë se nuk bën të gatuhet secilën herë që doni të hani diçka ëmbël.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,364 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tharmin e bukës vëreni të fermentohet me ujë të vakët e pak sheqer.

  Step 2
  Mark as Complete

  Gjalpën rraheni bashkë me pjesën tjetër të sheqerit, shtoni kanellën dhe vezët një nga një.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni edhe miellin, rrushin e thatë, tharmin e fermentuar dhe qumështin.

  Step 4
  Mark as Complete

  Formojeni një brumë të butë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Brumin lëreni të pushojë për një orë. Pastaj ngjisheni mirë me duar dhe ndjaeni në toptha.

  Step 6
  Mark as Complete

  Topthat renditini në një tepsi dhe lërini të pushojnë edhe gjysmë orë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Me një thikë të mprehtë pritini për sipër e më pas lyejini me përzierjen e të kuqes së vesë, ujit dhe sheqer vaniljes.

  Step 8
  Mark as Complete

  Piqini në furrën e parangrohur në 180 gradë për 20 minuta.

  Step 9
  Mark as Complete

  Pas pjekjes, gatesën lëreni të ftohet.

  Step 10
  Mark as Complete

  Ndërkohë sheqerin pluhur rraheni bashkë me ujin dhe me këtë përzierje lyejini pjesët e prera me thikë të topthave të ëmbëlsirës.

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Ëmbëlsirë me çokollatë të bardhë
  next
  Vetitë kuruese të qepës së njomë
  • 1,364 Views
  • 2 hr
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  6 ½ gota miell
  2 gota qumësht
  1 gotë sheqer
  1 gotë rrush i thatë/stafidhe
  150 gr gjalpë
  ½ gotë ujë
  2 lugë gjelle tharm buke
  pak kripë
  1 lugë kanellë
  2 vezë
  2 të bardha të vezës
  Glazura:
  1 gotë sheqer pluhur
  2 lugë gjelle ujë
  Për lyerjen:
  1 të kuq i vesë
  2 lugë ujë
  1 sheqer vanilje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Ëmbëlsirë me çokollatë të bardhë
  next
  Vetitë kuruese të qepës së njomë