0 0
Gjellë kremoze me patate

Gjellë kremoze me patate

Ingredients

Adjust Servings:
1.3 kg patate
1 qepë
3 karrota
2 selino
800 ml lëng pule
600 ml qumësht
80 gr gjalpë
40 gr miell
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  Gjellërat kremoze janë ideale në përfundim të një dite të ngarkuar me punë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 206 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Patatet lajini, qërojini e pritini në kubikë. Qepën, selinon e karrotat prijini imët.

  Step 2
  Mark as Complete

  Qepën e karrotat kaurdisini pak. Shtoni patatet e selinon e pas tyre edhe lëngun e pulës. Ziejini për 20 minuta.

  Step 3
  Mark as Complete

  Ndërkohë, në një enë tjetër shkrijeni gjalpën, shtoni miellin e qumështin. Kur të fillojë të trashet, këtë salcën largojeni nga zjarri.

  Step 4
  Mark as Complete

  Kur të jenë zbutur patatet, bashkojini me salcën e përgatitur. Miksojini mirë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Gjellën e përgatitur dekorojeni me djathtë të grirë në rende, proshutë e shtalpë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Kuglof me shije portokalli
  next
  Qiqrra në furrë
  • 206 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1.3 kg patate
  1 qepë
  3 karrota
  2 selino
  800 ml lëng pule
  600 ml qumësht
  80 gr gjalpë
  40 gr miell
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kuglof me shije portokalli
  next
  Qiqrra në furrë