0 0
Gjellë me lakra Brukseli

Gjellë me lakra Brukseli

Ingredients

Adjust Servings:
200 gr lakra Brukseli
100 gr karrota
100 gr pastinak
60 gr selino
150 gr presh (purrinj)
50 gr oriz të gjatë
1 liter ujë
500 ml lëng pule
2 thelpinj hudhre
kripë
piper
erëza
1 lugë vaj
Cuisine:

  Një gjellë e lehtë dhe me shumë shije. Do ta dashurojnë edhe ata, të cilët nuk i kanë qejf lakrat e Brukselit. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 3,989 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Preshin e copëtojmë imët. Karrotat, pastinakun dhe selinon i grijmë në rende ose në blender.

  Step 2
  Mark as Complete

  Më pas preshin dhe hudhrën i fërgojmë me pak vaj bashkë me perimet e tjera të grira, i kriposim dhe u hedhim piper sipas dëshirës.

  Step 3
  Mark as Complete

  Më pas shtojmë lakrat e Brukselit, përziejmë masën mirë, shtojmë lëngun e supës dhe ujin dhe e lëmë të vlojë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Kur të vlojë gjella, shtojmë orizin e lartë dhe shtojmë erëza të tjera sipas dëshirës.

  Step 5
  Mark as Complete

  Gjella zihet edhe gjysmë ore.

  Step 6
  Mark as Complete

  Shërbehet e ngrohtë. Sipas dëshirës, përpara servimit mund t’i shtoni edhe lëng limoni ose ajkë të thartë.

  previous
  Super bombë vitaminoze
  next
  Gjellë me spinaq
  • 3,989 Views
  • 50 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  200 gr lakra Brukseli
  100 gr karrota
  100 gr pastinak
  60 gr selino
  150 gr presh (purrinj)
  50 gr oriz të gjatë
  1 liter ujë
  500 ml lëng pule
  2 thelpinj hudhre
  kripë
  piper
  erëza
  1 lugë vaj

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Super bombë vitaminoze
  next
  Gjellë me spinaq