0 0
Gjellë me presh

Gjellë me presh

Cuisine:

  Gjella me presh është një gjellë tipike dimërore, e cila bëhet jashtëzakonisht e shijshme po u gatua në zjarr me dru. Nëse doni të vërtetoheni, provojeni recetën tonë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 20,094 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Ndërkohë që mishi zien, përgatisni preshin, të cilin duhet ta pastroni mirë, pastaj lajeni dhe priteni në copa rreth 3-4 cm të gjata.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastroni dhe prisni në kubikë mesatarë edhe karrotat e pataten.

  Step 3
  Mark as Complete

  Hidhni vajin në një tigan, të cilin duhet ta vendosni në zjarr të lartë. Kaurdisni me radhë preshin e prerë dhe perimet e tjera.

  Step 4
  Mark as Complete

  Skuqini derisa të marrin një ngjyrë të lehtë kafeje.

  Step 5
  Mark as Complete

  Perimet e kaurdisura shtoni tek mishi i viçit. Fillimisht preshin, një gjethe dafine, pak kripë, ujë derisa të mbulohet preshi.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ziejeni këtë masë për 15-20 minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Në 10 minutat e fundit shtoni edhe patatet e karrotat, pak mentë të thatë dhe vazhdoni zierjen derisa të përgjysmohet lëngu i gjellës.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pastaj fikeni zjarrin dhe gjellën me presh lëreni të pushojë për 15 minuta përpara se ta shërbeni.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Tortë me çokollatë
  next
  Kube me kokos e hurma
  • 20,094 Views
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tortë me çokollatë
  next
  Kube me kokos e hurma