0 0
Gjevrekë

Gjevrekë

Ingredients

250 gr gjalpë
½ gotë vaj
¾ gotë çaji sheqer
1 gotë çaji uthull molle
1 vezë
10 gr tharm buke
1 lugë kafeje kripë
2 lugë kafeje salep
miell
fara sezami
Cuisine:

  Një recetë për mëngjesin e së shtunës.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,307 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Miellin e bashkojmë me kripën, sheqerin, salepin dhe tharmin e bukës, derisa të përfitojmë një masë homogjene.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj shtojmë gjalpën dhe e punojmë brumin edhe për pak kohë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Hedhim vajin, uthullën, të verdhën e vezës, dhe hedhim nga pak miell derisa të përfitojmë një brumë të plotë që nuk ngjitet në dorë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumi lihet të pushojë për të paktën gjysmë ore në frigorifer.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pastaj, brumit të fermentuar i japim formën e simiteve-gjevrekëve.

  Step 6
  Mark as Complete

  Të bardhën e vezës me pak kripë i vëmë në një pjatë. Me këtë përzierje lyejmë gjevrekët e përgatitur, ndërkohë që pas kësaj i kalojmë në fara sezami.

  Step 7
  Mark as Complete

  Gjevrekët e përgatitur kështu i pjekim në furrën e parangrohur më parë në 180 gradë për 25-30 minuta.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Pure patatesh me spinaq
  next
  Recel me manaferra
  • 1,307 Views
  • 2 hr
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  250 gr gjalpë
  ½ gotë vaj
  ¾ gotë çaji sheqer
  1 gotë çaji uthull molle
  1 vezë
  10 gr tharm buke
  1 lugë kafeje kripë
  2 lugë kafeje salep
  miell
  fara sezami

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pure patatesh me spinaq
  next
  Recel me manaferra